Jaké slevy a odpočty vám sníží daně?

Daně jsou nezanedbatelnou položkou, které vám snižují hrubou mzdu. Využijte všechny možné daňové slevy a odpočty. Byla by škoda nechat peníze státu, jestliže si spoříte na důchod, vyživujete děti nebo si platíte životní pojištění. Na co všechno máte nárok?

1. Sleva na poplatníka

Na slevu na poplatníka má právo každý z nás a nemusíte na ni nic dokládat. Slevu vám automaticky uplatňuje zaměstnavatel na základě podepsaného Prohlášení o dani z příjmů. Toto prohlášení však můžete mít podepsané pouze u jednoho zaměstnavatele. Výše slevy činí 24 840 korun.

2. Sleva na manžela/ku

Jestliže nemá váš partner vlastní zdroj příjmů, například z důvodu nezaměstnanosti nebo rodičovské dovolené a za rok neměl příjem vyšší než 68 000 korun, můžete uplatnit slevu na manžela/ku. Do příjmů partnera se počítají DPP, podpora v nezaměstnanosti, nemocenská nebo důchod. Naopak se do nich nezahrnují sociální dávky či výživné na děti. Měsíční sleva dosahuje 2 070 korun.

3. Sleva na děti

Slevu na děti může využít rodič s dítětem mladším 26 let, které s ním žije ve společné domácnosti a které rodič vyživuje. Zvýhodnění na dítě může uplatnit jen jeden z rodičů, ale v průběhu roku se mohou vyměnit. Jak tuto slevu získat? Svému zaměstnavateli předejte čestné prohlášení svého partnera, že se vzdává zvýhodnění na děti.

4. Odpočet ze spoření na důchod

Jestliže jste si sjednali penzijní připojištění (nově doplňkové penzijní spoření) a naspořili jste za rok 24 000 korun (bez příspěvku zaměstnavatele), můžete využít daňový odpočet až 12 000 korun. Podmínkou je, abyste měli penzijní připojištění uzavřeno do 60 let věku a spořili jste již minimálně 60 měsíců.

5. Odpočet z životního pojištění

Daňová úleva se vztahuje také na životní pojištění, v rámci kterého si šetříte na stáří a až do 60 let věku. Na daňový odpočet máte nárok tehdy, jestliže spoříte minimálně 60 měsíců a máte stanovenou pojistnou částku v minimální výši 40 000 korun u smluv kratších 15 let nebo 70 000 korun u smluv delších 15 let.

Publikováno: 21.11.2017

Sialini
(c) 2024 SIALINI, spol. s.r.o. Všechna práva vyhrazena. Půjčky-V-Akci.cz | O nás | Podmínky použití a ochrana osobních údajů

Neposkytujeme půjčky